OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště, Křivoklát. Státní škola s bezplatnou výukou, absolventi jsou vyhledávanými odborníky

Historie školy

Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště leží v centrální části CHKO Křivoklátsko. Příroda, lesy, mýtiny, louky, skalní útvary a řeka Berounka. Vše poskládáno do sebe, jako v nádherné pestrobarevné mozaice.

Nevšední bohatství fauny a flóry dávají této krajině punc jedinečnosti. Patří k tomu nejlepšímu a nejzachovalejšímu, co lze vidět ve střední Evropě.

Právě pro svou jedinečnost a přírodní bohatství se Křivoklátsko stalocelosvětově významnou biosférickou rezervací M & B, vyhlášenou UNESCO.

Ač nepříliš vzdáleno od průmyslových center Kladna, Berouna a Prahy,zachovalo si Křivoklátsko dodnes svoji osobitou tvář, svůj nenapodobitelný půvab.

Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště, Křivoklát, Písky 181

"Uchvácen stane jeho návštěvník na břehu klidného toku řeky Berounky a hltá očima všechnu tu okolní nevšední krásu. Jako by se čas náhle zastavil. Mír a pohoda dýchají doslova ze všech stran."

Snad nejlépe vystihl atmosféru krajespisovatel Ota Pavel v knize Smrt krásných srnců slovy:

"My kluci jsme do toho kraje za hrad Křivoklát ohromě rádi jezdili. Tenkrát jsem nevěděl proč, ale dnes to vím. Můj tatínek pochopil už tenkrát, že jednou můžu uvidět bulváry Paříže a mrakodrapy New Yorku, ale už nikdy nebudu moci týdny bydlet v chalupě, kde voní v peci chleba a v máselnici se tluče máslo …".

Jak pravdivá slova.

Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště navazuje na bohatou tradici křivoklátského lesnického školství.

S myšlenkou, zřídit na Křivoklátě lesnickou školu, přišel v první polovině 19. století fürstenbergský lesmistr ing. Jan Gintl a resolutem v Heiligenbergu dne 16. srpna 1838 schválil majitel křivoklátského panství, kníže Karel Egon II. Fürstenberg, učební osnovu soukromé školy revírnické v Křivoklátě.

Kníže daroval ing. Gintlovi také pozemky k postavení školní budovy v části obce zvané Amalín.

Ta byla vystavěna v roce 1839 (dnešní "Nechlebárna") a kromě školy, kanceláře a lesmistrova bytu zde byl i internát pro sedmdesát elévů. 

Objekt nynějšího učiliště byl postaven v roce 1950. V letech 1951 a 1952 sloužil jako základní odborná lesnická škola při Středisku pracujícího dorostu a až do roku 1961 byl využíván pro různé kursy lesních zaměstnanců.

Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště, Křivoklát, Písky 181

Mezním rokem lze označit rok 1961,kdy zde od září byla zahájena výuka dvouletého učebního oboru lesař v novém lesnickém učilišti, zřízeném při Krajském národním výboru v Praze.

V sedmdesátých letech je vystřídán tříletým oborem lesní mechanizátor s odborným zaměřením na pěstební a těžební činnost, v osmdesátých letech s rozšířením o čtyřměsíční období provozního výcviku. V této době bylo učiliště řízeno Správou pro výchovu a vzdělávání pracovníků lesního a vodního hospodářství sídlem v Benešově u Prahy.

V devadesátých letech došlo k několika dalším výrazným změnám. Nabídka se rozšířila o několik učebních a nástavbový maturitní obor, zřizovatelem školy se stalo postupně Ministerstvo hospodářství ČR, Ministerstvo zemědělství ČR prostřednictvím Institutu výchovy a vzdělávání MZe ČR, úseku lesnického školství v Benešově u Prahy a dnes je zřizovatelem školy Krajský úřad Středočeského kraje.

Celý areál školy se od dob svého vzniku výrazně změnil a první absolventi by podobu dnešního učiliště stěží poznali.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.